Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŻARNOWIECKIEJ

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Żarnowieckiej

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Żarnowieckiej założyli (we wrześniu 2001 r.): Wiesława Kowalczyk – prezes oraz Andrzej Czech, Anna Grela, Regina Grabowska, Anna Hajduga, Jolanta Karpierz, Marian Lasota, Małgorzata Łysek, Helena Nowak, Maria Przewłocka, Donata Sarwa-Derela, Mieczysława Seweryn i Barbara Talik. Siedzibą Towarzystwa jest Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu.

   Cele stowarzyszenia są następujące:

  • aktywizacja życia kulturalnego gminy Żarnowiec,
  • podtrzymywanie i rozwijanie tradycji regionalnej,
  • gromadzenie dokumentacji, eksponatów, pamiątek związanych z historią regionu,
  • współpraca z osobami i instytucjami w zakresie popularyzacji tradycji kulturowych,
  • wspierania i inicjowania wszelkich przedsięwzięć zmierzających do promocji gminy Żarnowiec.

  Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

  • współpracę z instytucjami regionalnymi, firmami, osobami fizycznymi dla zachowania osiągnięć kulturalnych i historycznych,
  • organizowanie imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i turystyczno-rekreacyjnym,
  • propagujących naszą gminę
  • prowadzenie działalności informacyjno – edukacyjnej w formie wydawniczej,
  • prowadzenie działalności gospodarczej, z której dochód służy realizacji celów statutowych.

  Pierwszym zadaniem było opracowanie i wydanie folderu o przydrożnych krzyżach i kapliczkach. W zbieraniu informacji pomagali nam uczniowie Gimnazjum Publicznego w Żarnowcu. W lipcu 2005 roku na „Dni Żarnowca” dzięki pomocy Wójta, Eugeniusza Kapuśniaka oraz życzliwych nam osób udało się wydać kolorowy, niezwykle ciekawy folder pt. „Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek w gminie Żarnowiec”. Już w sierpniu 2005 roku z okazji Powiatowych Dożynek, które odbyły się w Żarnowcu wydaliśmy komplet /8 sztuk/ widokówek, które przedstawiają najciekawsze miejsca naszej gminy. Rok później wznowiliśmy ich wydanie. W kolejnych latach nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w Zawierciu i Towarzystwem Kulturalnym im. T. Kościuszki w Szczekocinach.
   Od początku istnienia Towarzystwo bierze czynny udział w naszym gminnym święcie jakim są Dni Żarnowca. Mamy swoje stoisko, gdzie sprzedajemy wydawnictwa promujące naszą gminę, a przede wszystkim organizujemy konkurs wiedzy historycznej o gminie Żarnowiec. Realizując nasze statutowe cele organizujemy dla naszej młodzieży konkurs wiedzy o „naszej małej ojczyźnie” pod patronatem Wójta gminy. W każdym roku też, najczęściej w czasie zimowych ferii organizujemy turniej tenisa stołowego dla wszystkich chętnych. W 2008 roku podczas „Dni Żarnowca” odbyła się promocja kolejnego naszego wydawnictwa jakim jest informator pt. „Gmina Żarnowiec zaprasza”. Informator wydaliśmy dzięki pomocy Wójta Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Żarnowcu. Jednak największą atrakcją naszego stoiska była sprzedaż swojskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
  

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: